To blad Øyre Slind til VM i Trondheim

av Ingeborg Scheve • 24.02.2025
Kari Øyre Slind etter den sterke 15.plassen under sesongåpningen på Beitostølen i fjor - bare fire måneder etter at hun brakk begge beina i en klatreulykke.
Hun har drømt om å komme til VM i Trondheim i flere år. Og nå skal hun dit. Dermed blir det to blad Øyre Slind i mesterskapet på hjemmebane.
Hun har drømt om å komme til VM i Trondheim i flere år. Og nå skal hun dit. Dermed blir det to blad Øyre Slind i mesterskapet på hjemmebane.

33-åringen har hatt VM i Trondheim som mål helt siden byen fikk tildelt mesterskapet. Og nå kommer hun dit. 

Det blir imidlertid ikke helt i den rollen hun først hadde sett for seg. Målet til Kari Øyre Slind var nemlig å stille med startnummer. Det gjør hun ikke. 

Se også: Dette er Norges tropp til VM i Trondheim

Men yngste blad Øyre Slind blir likevel en av to fra søskenflokken som skal på jobb i Granåsen. For mens Astrid Øyre Slind er en av de største stjernene i den norske landslagstroppen skal lillesøster Kari jobbe som langrennsekspert for Adresseavisen.

Blir spesielt

– Kari er en kapasitet innen langrenn og formidling, noe vi er sikre på vil vises i alle våre kanaler. Hun er en flott tilvekst for vårt VM-team, sier sportsleder i Adresseavisen Yngve Bergli.

Selv innrømmer hun at det kan bli spesielt å dekke sin egen søster redaksjonelt. 

– I denne sammenhengen er jeg med som ekspert mer enn søster, og jeg skal komme med min mening om det som skjer. Men selvsagt vil det være ekstra spesielt om Astrid og de andre norske jentene gjør det bra under VM.

Emil Iversen, som heller ikke nådde opp i laguttaket til VM i Trondheim, skal også jobbe som ekspertkommentator under mesterskapet. 

Se også: Nå skal Emil Iversen likevel til VM

Dramatisk ulykke 

Kari Øyre Slind debuterte i verdenscupen på sprinten i Drammen i 2010, og har gått totalt 70 verdenscuprenn for Norge. Hun gikk Tour de Ski i 2016, 2019 og 2020, og tremila i Oslo samme år. Det var hennes siste verdenscuprenn, enn så lenge. 

Året etter brakk hun nemlig begge beina i en dramatisk klatreulykke, bare noen måneder før sesongstart i 2021. Likevel ble Øyre Slind nummer 15 i sesongåpningen på Beitostølen samme året. Deretter fikk hun store deler av rennsesongen spolert av Covid. Men hun leverte likevel flere sterke plasseringer på slutten av sesongen, inkludert i NM. 

Planen var å jobbe seg tilbake, og gå seg inn i VM-troppen til mesterskapet i Planica i 2023, og deretter til VM i Trondheim. Slik ble det altså ikke, men nå skal hun likevel til mesterskapet i Granåsen. 

– Når det en gang ble slik, så er det artig å kunne være med som ekspert. Jeg håper å kunne bidra med innsikt i det som skjer og belyse de enkelte øvelsene og utøvernes prestasjoner på en god måte, sier Øyre Slind til Adressa.

Les også: 
Stayerskallen Kari Øyre Slind: – Jeg vil gå verdenscup og VM. Så enkelt og så vanskelig

Saken fortsetter under

Kari Øyre Slind hadde en lang vei å gå etter klatreulykka i juli 2021. Likevel rakk hun sesongstarten på Beitostølen i november samme året. Foto: Privat.
Satser videre

Men Kari Øyre Slind har slett ikke lagt opp egne ambisjoner, selv om hun ikke skal til VM i Trondheim som utøver. 

Både hun og tvillingsøstrene Astrid og Silje er en del av det private satsingslaget Team Aker Dæhlie. Og så sent som i helga var hun på pallen: Fredag ble hun nummer tre på 20 kilometer klassisk under Norgescupen på Gjøvik. 

Se også: Utklasser konkurrentene på 20-kilometeren i Norgescupen på Gjøvik

Slik blir VM i Trondheim 

Mesterskapet i Granåsen starter 26. februar og varer til 9. mars. Første øvelse for langrennsløperne er sprinten på torsdag 27. februar. 

Se også: 
Alt om VM 2025: Laguttak, program og sendetider

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Riitta-Liisa of Finland competes in the Women's Cross Country Skiing 10 km Free Technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 29, 2021 in Falun.
    1

    Skilles etter årevis med sjalusi og kjekling

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • Federico Pellegrino (ITA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, team sprint, Trondheim (NOR).
    1

    – Det er så respektløst!

    by Ingeborg Scheve
    06.03.2025
  • Frida Karlsson of Sweden and Ebba Andersson of Sweden after the women's 50 km free technique mass start during day 12 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 9, 2025 in Trondheim.
    1

    Bitter etter VM-femmila: – Jeg har vært tydelig med Frida

    by Ingeborg Scheve
    09.03.2025
  • Johannes Høsflot Klæbo of the Norwegian national cross-country team at a press conference during day 6 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 3, 2025 in Trondheim.
    1

    Varsler endringer: – Kan ikke fortsette sånn

    by Ingeborg Scheve
    28.03.2025
  • ebba Andersson 10K CL SM 2025
    1

    Ekspertene måper: – Aldri sett en så overlegen seier i moderne tid

    by Ingeborg Scheve
    03.04.2025

FlerE artikler

  • Skarverennet tvinges til å avlyse to av tre distanser

    Setter alt inn på å redde Skarverennet 2025, men tvinges til å avlyse to av tre distanser i det populære og stjernespekkede turrennet lørdag 26. april.
    av Ingeborg Scheve
    22.04.2025
  • – Jeg føler ikke at de ser på meg som et medmenneske

    av Ingeborg Scheve
    21.04.2025
  • Han fridde – og hun sa JA

    av Ingeborg Scheve
    21.04.2025
  • Hylles av ekspertene: – Nesten umenneskelig!

    av Ingeborg Scheve
    21.04.2025
  • Overrumplet av kjæresten: – Det var jo det fineste som kunne hende

    av Ingeborg Scheve
    20.04.2025