Norsk gründer lander superkontrakt med FIS

av Ingeborg Scheve • 23.05.2024
Den norske gründeren blir eksklusiv leverandør av alt utstyr til verdenscupen og VM for de neste to sesongene.

Den norske gründeren blir eksklusiv leverandør av alt utstyr til verdenscupen og VM for de neste to sesongene.

Kontrakten med det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS) innebærer at FF Rollerskis AS skal levere alt av rulleski, hjul og bindinger, samt service på VM og samtlige runder i rulleskiverdenscupen i 2024 og 2025.  

For Henrik Lindhagen, gründeren bak det norske rulleskimerket FF Rollerskis, betyr prestisjekontrakten med FIS enormt mye.   

– Det er en stor glede for FF Rollerskis og alle FF fans i hele verden at FIS og FF har bestemt seg for å samarbeide i to nye sesonger. For FF betyr dette en enorm markedsføring av vår merkevare og statusen som eneste «FIS Product Supplier» i verden på rulleski. Det er vi i FF meget stolte av, sier Lindhagen til Langrenn.com.

I 2023 fikk Lindhagen kontrakt med FIS om å levere utstyr og service for fjorårssesongen. Nå har FIS altså valgt å forlenge kontrakten med to nye sesonger. 

Se også: Slik blir rulleskiverdenscupen i 2024

Avansert rulleskiteknologi
Lindhagen tror teknologien i rulleskiene hans er en viktig grunn til at FIS velger FF rollerskis som offisiell leverandør. 

– Vi har laget en egenutviklet rullemotstandsmåler til å måle rullemotstanden som er i rulleskihjul. For å måle dette bruker maskinen både trykk, vinkler og hastighet. Vi kan justere belastning og hastigheten slik at vi får sammenliknet hjul etter like parametere. Dette gir oss en unik mulighet til å gjøre konkurranser så rettferdig som mulig, sier Lindhagen til Langrenn.com. 

Han forklarer at dette steget er en del av servicen som inngår i kontrakten med FIS. 

– For oss er det viktigste at konkurransen blir så jevn som mulig ved at rulleskiene har lik motstand. På den måten blir det utøver mot utøver der de sterkeste vinner, uavhengig av størrelsen på apparatet rundt, sier Lindhagen.

Les også: Dette bør du tenkte på når du skal kjøpe nye rulleski

Saken fortsetter under

Den norske gründeren Henrik Lindhagen leverte alt av utstyr og service til verdenscupen og VM i 2023. Nå har FIS utvidet samarbeidet for ytterligere to sesonger.

Femte året med FIS
Den nye kontrakten med FIS er en videreføring og utvidelse av et samarbeid som startet allerede i 2020.  

Da fikk den norske produsenten en avtale om å levere 400 hjul til fristilkonkurransene i to av rundene i rulleskiverdenscupen den sesongen. 

I 2021 etter utvidet FIS kontrakten til å gjelde fullstendige ski med alle komponentene for både skøyting og klassisk til alle konkurransene under de to rundene i Estland og Latvia. 

Og i 2023 fikk FF Rollerskis AS ansvaret for alt av ski, komponenter og service til samtlige runder i rulleskiverdenscupen. Nå forlenges denne avtalen i ytterligere to sesonger.  

Donerer rulleski til Ukraina
I etterkant av sesongen inngikk FF Rollerskis AS også en avtale med det ukrainske skiforbundet om å donere rulleski som har vært brukt på verdenscupen til ukrainske skiløpere. 

– Vi gjør dette kun fordi det er det eneste rette å gjøre, og det er noe vi har planlagt helt siden forrige verdenscup. Vi ønsker at så mange ukrainske barn og unge som mulig skal få prøve rulleski, trene og kose seg, og tenke på noe annet (enn krigen), sier Lindhagen til Langrenn.com. 

Les mer: Norsk gründer donerer rulleski fra verdenscupen til Ukraina

Henrik Lindhagen I FF Rollerskis AS og Espen Berglund fra Rottefella i 2021, det første året de hadde ansvaret for å levere utstyr til rulleskiverdenscupen.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    De beste øktene på stakemaskin 

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2022
  • BLINK blir en viktig del av det nye konseptet til den internasjonale juniorsamlingen til Skiforbundet.
    1

    Blink 2023: Komplett program

    by Ingeborg Scheve
    19.06.2023
  • 1

    Rulleskiguiden 2025

    by Langrenn.com
    15.05.2025
  • 1

    Har friplass i VM – men på ”feil” distanser

    by Kjell-Erik Kristiansen
    29.09.2024
  • Ragde Charge rulleskitrening
    1

    Her finner du rulleskianlegg i Norge

    by Langrenn.com
    19.05.2023

FlerE artikler

  • Hadde seieren i lomma – totalstopp for Suvi Minkkinen

    Suvi Minkkinen ledet damenes verdenscup i jaktstart i Östersund med god margin hele veien. Etter sin første verdenscupseier i sprinten var hun på god vei mot sin andre strake triumf. Men på sisterunden ga hun uttrykket ”å gå inn i veggen” mening.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.12.2025
  • – Gi denne mannen en OL-billett!

    av Ingeborg Scheve
    07.12.2025
  • Frida ett skudd fra seier i IBU-cupen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.12.2025
  • Sekundstrid i Granåsen, ukjent italiener med realt skremmeskudd

    av Ingeborg Scheve
    07.12.2025
  • Verdenscupstjerne trekker seg – bare minutter før start

    av Langrenn.com
    07.12.2025