– En utrolig verdig hyllest

av Ingeborg Scheve • 13.01.2026
Det var et tydelig preget skiskytter-miljø som tok farvel med skiskytteren Sivert Guttorm Bakken i Nordre Ål kirke tirsdag.

Det var et tydelig preget skiskytter-miljø som tok farvel med skiskytteren Sivert Guttorm Bakken i Nordre Ål kirke tirsdag.

Det var lille julaften morgen at skiskytteren Sivert Guttorm Bakken ble funnet død på sitt hotellrom i Lavazé i Italia, 27 år gammel. Tirsdag klokka 11.00 ble han bisatt fra Nordre Ål kirke i Lillehammer. Tilstede var familie, venner og store deler av skiskyttermiljøet. 

– Det var fantastisk fint. En utrolig verdig hyllest, men det som er fint og trist går ofte hånd i hånd. Det var utrolig trist, men også veldig mange flotte ord som beskrev Sivert slik han var, sier Vetle Sjåstad Christiansen til pressen etter bisettelsen.

Hvordan var det å være i en bisettelse sammen med lagkameratene dine? 

– Det var sterkt. Ikke bare lagkamerater, men også de vi har vokst opp med i idretten. Alle som har hatt den samme drømmen og trent for det samme. Å møte alle der igjen i dag var heftig, sier han. 

Også Sturla Holm Lægreid var tydelig preget etter bisettelsen. 

– Han kommer til å være med oss hele sesongen og inn mot OL. Jeg er ikke så kristen av meg, men nå skjønner jeg hva som menes med at man lever videre i andre. Sivert vil leve videre i hjertene våre, sier Lægreid til TV 2.

Skiskytterlandslaget reiser nå tilbake til Tyskland, der verdenscupen fortsetter i Ruhpolding onsdag 14. januar. Dit skal både Sjåstad Christiansen og Lægreid. IBU-Cupen er denne uka i Brezno-Osrblie i Slovakia. 

– En helt unik type 

I tillegg til landslagskollegaer og skiskyttervenner, deltok flere fra skiskytterforbundet. Også de trekker fram Bakken for det han bidro med til hele miljøet. 

– Han var en helt unik type. Han hadde en enorm kombinasjon av engasjement og dedikasjon, og en veldig ro og trygghet rundt seg. Betegnelsen «hel ved» har blitt brukt mange ganger, og det var han virkelig, sier konstituert generalsekretær i Norges Skiskytterforbund Emilie Nordskar.

Det vil ta måneder før dødsårsaken er klar

Bakken døde mens han var på høydeopphold i privat regi sammen med flere andre utøvere. 

Det var rekruttlandslagskollegaen Johan-Olav Botn som fant 27-åringen død på hotellrommet sitt.  

Les mer: 
Fant kompisen død: Nå bryter han tausheten

Obduksjonen, som ble gjennomført i dagene etter dødsfallet, kunne ikke gi noen konklusjon på dødsårsaken. 

Dødsfallet til den norske skiskytteren Sivert Guttorm Bakken etterforskes nå av italiensk politi som «mistenkelig dødsfall», men det vil ta lang tid før dødsårsaken er klar. Rapporten fra rettsmedisinerne er ikke forventet før i mars. 

Se også: Det vil ta måneder før dødsårsaken er klar

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Trakk seg fra NM og la opp direkte

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2026
  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Legger opp etter karrierens beste sesong

    by Ingeborg Scheve
    08.04.2026
  • 1

    Eckhoff bryter tausheten om bruddet: – Jeg kastet ham ut

    by Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026

FlerE artikler

  • Jubler etter dramatisk FIS-møte: Reddet femmila i Holmenkollen

    FIS ville nok en gang skrote femmila i Holmenkollen neste år, kaller den tradisjonsrike klassikeren er «en dårlig idé». Ble nedstemt.
    av Ingeborg Scheve
    07.05.2026
  • Stjernen sjokkerer: Slutter på landslaget

    av Ingeborg Scheve
    07.05.2026
  • OL-stjernen ute på ubestemt tid

    av Langrenn.com
    07.05.2026
  • Team Consto drukner i søknader – henter inn fem nye talenter

    av Ingeborg Scheve
    07.05.2026
  • Bli bedre i diagonalgang

    av Langrenn.com
    07.05.2026