Ønsket seg en knall sesong: Innfridde

av Hedda Westby • 10.12.2023
Tidligere i høst var han håpefull for sesongen i vente. Etter en hard helg under sesongåpningen på Geilo, fikk 23-åringen en opptur.

Tidligere i høst var han håpefull for sesongen i vente. Etter en hard helg under sesongåpningen på Geilo, fikk 23-åringen en opptur.

Etter en sigen start på sesongen, kan Einar Hedegart glede seg over seier på sprinten i Norgescupen. Før sesongen var han full av forventning og håpet på en knall sesong. 

– Motivasjonen er stor, ja. Veldig stor. Jeg har trent fryktelig mye i år og har hatt en ordentlig seriøs sesong siden 1.mai. Jeg har ikke gjort annet enn å spise, trene og sove, sa Hedegart til Langrenn.com tidligere i høst. 

Det gikk ikke helt etter planen under sesongåpningen på Geilo. Da var han halvannet minutt bak vinneren, og havnet på en 16.plass. I dag innfridde Hedegart. Selv med to bom, tok førsteplassen overlegent.

En spurt skulle avgjøre andreplassen, og her var Espen Uldal hakket bedre. Han fikk hevet seg fra en femteplass på gårsdagens normalprogram til en andreplass på dagens sprint. Bendik Winsvold, som dessverre tapte spurten, skjøt to fulle hus og tok en tredjeplass. 

Menn senior, sprint:
1. Einar Hedegart (0-2), 24:16,2
2. Espen Uldal (0-1), +16,2
3. Bendik Winsvold (0-0), +16,8

Ole Tafjord Suhrke imponerte i løypa, for selv med tre bom, vant han med god margin. Tobias Alm tok andreplassen, 19 sekunder bak. Tredjeplassen gikk til Sivert Silsand Gerhardsen, som foreløpig leder Norgescupen i klassen M20-22. 

M20-22, sprint:
1. Ole Tafjord Suhrke (1-2), 25:04,2
2. Tobias Alm (0-2), +19,0
3. Sivert Silsand Gerhardsen (2-1), +25,5

Ingen annen enn Kasper Ågheim Kalkenberg, fjorårets juniorverdensmester i sprint, tok seieren med halvminuttet. Isak Skogrand leverte sakene i dag, og tok andreplassen etter en nedtur på normaldistansen i går. Det var sekundstrid om tredjeplassen, men Sindre Andreas Søby jobbet godt i løypa og tok tredjeplassen. 

M19, sprint:
1. Kasper Ågheim Kalkenberg (2-1), 20:56,5
2. Isak Skogrand (1-0), +32,8
3. Sindre Andreas Søby (1-1), +1:15,1

Johan Skodvin hadde en kjempedag på standplass, skjøt to fulle hus og vant sprinten i klasse M18. Med bare én bom tok Leo Skjellaug Gundersen andreplassen, ti knappe sekunder bak. Leander Aunvik imponerte og tok tredjeplassen med tre bom. 

M18, sprint:
1. Johan Skodvin (0-0), 21:54,4
2. Leo Skjellaug Gundersen (1-0), +9,6
3. Leander Aunvik (1-2), +1:08,3

Hos de yngste skiskyttergutta var det Brage Ruud Lofthus som vant. Hjem tar han også med seg en andreplass på gårsdagens normal. August Kirkeby Husebø, som vant normalen, ble nummer to. Det må ha smakt godt for Caspar Stai å ta tredjeplass etter den sure fjerdeplassen på normalen i går. 

M17, sprint:
1. Brage Ruud Lofthus (2-0), 23:54,2
2. August Kirkeby Husebø (1-1), +9,7
3. Caspar Stai (1-0), +38,0

Komplette resultater

Les også: Vraket fra landslaget og skadeplaget: I dag var hun best

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Raser etter stafetten i Oberhof: – Burde vært disket!

    by Ingeborg Scheve
    12.01.2026
  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Program for OL 2026: Langrenn og skiskyting dag for dag

    by langrenn.com
    30.09.2025
  • 1

    Tok to VM-gull – men mangler i OL-uttaket

    by Ingeborg Scheve
    06.01.2026
  • 1

    – Føler meg lurt: Disse går sprinten for Norge

    by Langrenn.com
    12.02.2026

FlerE artikler

  • Flau og forbannet etter fiasko-OL: Vraker seg selv til femmila

    OL skulle bli en medaljefest, men har blitt et helvete for Sveriges største medaljehåp. Nå skammer han seg – og vet ikke om han orker mer.
    av Ingeborg Scheve
    16.02.2026
  • Blir tilskuer: Disse går skiskytter-stafetten i OL

    av LAngrenn.com
    16.02.2026
  • Vraker Amundsen igjen – disse går teamsprinten i OL

    av Ingeborg Scheve
    16.02.2026
  • Trekker seg fra resten av OL

    av Ingeborg Scheve
    15.02.2026
  • Tette dueller i senior- og juniorklassene i Bardufoss

    av Adrian Orellana Hellerud
    15.02.2026