Kom bløende til mål i Janteloppet
For Andrew Musgrave ble Janteloppet et realt blodslit.
– Det er det verste jeg har gjort i hele mitt liv, sier 34-åringen til Langrenn.com om det nesten ti mil lange Janteloppet på Mosetertoppen lørdag formiddag.
Den britiske landslagsløperen gikk i mål til 27. plass etter fire og en halv time, grimete av størknet svette og med bløende kjøttsår i hendene.
Da hadde Andrew Musgrave kjempet seg gjennom fire runder á 23 kilometer og totalt 1730 høydemeter. Janteloppet startet med sirupstrått føre etter en snøbyge som hadde lagt seg i løypa rett før start, og endte med knedypt påskeslaps etter hvert som vårsola tok mer og mer.
– Jeg hatet livet på den siste runden der. Jeg visste ikke om jeg skulle klare å komme i mål. Den siste runden var så lang. Det var så seigt på slutten, og det var så vidt jeg greide å bevege armene mine, sier Musgrave.
I etterpåklokskap mener han lidelsen kunne vært unngått.
– Jeg burde ha trent mer. Jeg er ikke godt nok trent for det her. Hvis du staker mye så tåler hendene mer. Jeg er en pingle.
Se også: – Han drepte meg i siste bakken
Saken fortsetter under

For briten, som også er en del av Team Aker Dæhlie, var Janteloppet sesongens tredje Ski Classics-renn. Forrige helg gikk han både Reistadløpet og Summit 2 Senja. Der ble han henholdsvis nummer 15 og 52.
På femmila under NM del 2 ble Musgrave nummer 10. Også den gikk i ekstremt krevende forhold, men i fristil, som er noe helt annet enn staking og også bare halvparten så lang som Janteloppet.
Må ta grep før VM
Totalt sett ble sesongen 2023-24 en blandet opplevelse med hensyn til resultater. Musgrave står med andreplass i 20 kilometer skiathlon fra prøve-VM i Trondheim som beste plassering, og totalt åtte topp-10 plasseringer i verdenscupen. Han er fast bestemt på å fortsette satsingen på verdenscupnivå, men ser at han må ta noen grep.
– Nå må jeg evaluere. Det er noen endringer som må til, for det har vært noe gode perioder men etter jul har det vært trått. Jeg har vært mye syk. Det er sikkert litt uflaks, men det har også noe med trening å gjøre, så det må jeg prøve å finne ut av inn mot neste sesong, sier Andrew Musgrave til Langrenn.com.
Les også:
Store endringer i Tour de Ski: Frykter magien forsvinner