Ni lovende talenter får verdens beste som mentor
Offensiv satsing: Privatlag tar inn ni lovende talenter i utviklingstroppen, får verdens beste løpere som mentorer.
Svensk privatlag har tatt inn ni lovende talenter i alderen 18 til 26 år for sesongen 2024/25, seks kvinner og tre menn.
Se hele uttaket lenger ned i saken
– Utviklingslaget Team Ramudden er en viktig hjørnesten i svensk langrenn, og gir flere muligheten til å utvikle seg inn mot langløp, sier teamsjef i Ramudden Lina Korsgren, og fortsetter:
– Det er andre året vi gjør denne satsingen, og det gir oss mye positivt. At utviklingslaget utfyller vårt Ski Classics lag, så vi allerede i vinter, og vi er sikre på at de kommer til å gjøre det neste vinter også.
Korsgren viser til at flere av løperne i vinterens tropp fikk sjansen til å vise seg fram i ulike Pro Tour-renn. Det med lovende resultater: Wilma Jönsson ble nummer 13 i Ski Classics første langløp Bad Gastein Criterium i desember, mens lillesøsteren Emma Jönsson ble nummer 18 i Marcialonga. Begge er med videre i årets satsingstropp.
Saken fortsetter under

Kruttsterke mentorer
Team Ramudden tilbyr solide rammer og matching.
De ni unge talentene får blant annet den norske langløpsdronninga Emilie Fleten som mentor. 31-åringen tok sammenlagtseieren i årets Ski Classics med ellevill margin. Fleten står med til sammen sju seiere i den prestisjetunge langløpsserien i vinter, inkludert Vasaloppet, Marcialonga og det nesten ti mil lange Janteloppet, og hun var på pallen i absolutt alle Ski Classics renn hun deltok i.
Se også: Er hun Ski Classics svar på Therese Johaug?
Team Ramudden, som ble nummer to i lagkonkurransen i Ski Classics i vinter, har også styrket løperstallen til profflaget betraktelig for kommende sesong. Blant årets nye løpere er to verdenscupløpere og to unge langløpstalenter fra det norske profflaget Team Næringsbanken.
Les mer: Blir dette verdens beste langløpslag?
Dette er utviklingstroppen til Team Ramudden for sesongen 2024/25:
Kvinner
Tova Andersson
Alba Björnsdotter
Emma Jönsson
Wilma Jönsson
Emmi Nyberg
Menn
Markus Hallén Johansson
Hjalmar Oscarsson
Edvin Schön
Saken fortsetter under

Ett av flere satsingsprosjekter for unge talenter
Team Ramudden er langt fra det eneste privatlaget med et eget satsingstilbud for unge talenter.
Team Eksjöhus lanserte sitt Team Eksjöhus Academy med den norske suksesstreneren Marthe Kristoffersen i 2023. I det laget inngår blant annet juniorverdensmestrene Anton Grahn og Evelina Crüsell.
Lager 157 Ski Team, profflaget bak juniorkometen Alvar Myhlback, går inn i sin fjerde sesong med en egen ungdomssatsing.
Les også: Lager 157 Ski Team leter etter en ny Alvar Myhlback
Av de norske lagene arrangerer Team Ragde Charge en egen ungdomscamp hver sommer, der utøverne kjemper om 100 000 kroner i treningsstipender gjennom en uke med konkurranser inspirert av Idol-formatet.
Også Team Aker Dæhlie, som ble etablert i forkant av sesongen 2022/23 og nå er i gang med sin tredje sesong, har hatt et rekruttlag for unge talenter: Team NextGen.










