IBUs generalsekretær sier opp, går til FIS
IBUs generalsekretær Niklas Carlsson sier opp. Svensken går nå til liknende stilling i det internasjonale ski- og snowboardforbundet, som FIS har opprettet spesielt for Carlsson.
Svenske Niklas Carlsson, som har vært generalsekretær i det internasjonale skiskytterforbundet siden 2019, har sagt opp. Det melder styret i IBU (IBU Executive Board).
– Jeg er stolt av det jeg har oppnådd, men jeg føler at det er på tide å la noen andre overta her nå, og prøve meg på nye utfordringer, sa Carlsson da han kunngjorde sin avgang på årsmøtet til styret i IBU i slutten av juni.
Carlsson fratrer formelt stillingen i IBU i slutten av september. Før han ble generalsekretær i IBU, var Carlsson sjef for alpin-VM i Åre i 2019.
Tirsdag kunngjorde det internasjonale ski- og snowboardforbundet at de har ansatt Niklas Carlsson i en helt ny stilling i FIS Council. Han skal der være assistent til generalsekretær Michael Vion, en nyopprettet stilling som skal være skreddersydd for den avtroppende generalsekretæren i IBU.
Det skriver styret i FIS i rapporten fra møtet i FIS Council 5. juli. Dette var det første møtet til det nyvalgte styret etter den mye omtalte FIS-kongressen i Milano i slutten av mai.
I etterkant av FIS-kongressen har flere nasjoner saksøkt FIS og den omstridte FIS-presidenten Johan Eliasch over prosessen rundt valg og gjenvalg i organisasjonen. De krever FIS-valget under kongressen i mai kjent ugyldig. Den saken er nå til behandling i voldgiftsretten for sport (CAS).