Ny norsk seier i IBU-Cupen

av Ingeborg Scheve • 29.11.2022
Mats Øverby Endre Strømsheim Phillipp Horn sprint IBU Cup Idre 2022
Endre Strømsheim sørget for Norges andre seier for dagen under sesongåpningen i IBU-Cupen i Idre, dobbelt norsk på pallen.

Endre Strømsheim sørget for Norges andre seier for dagen under sesongåpningen i IBU-Cupen i Idre, dobbelt norsk på pallen.

Mens de norske elitelandslagsgutta skjøt seg ut av pallen under verdenscupåpningen i Kontiolahti, gikk Endre Strømsheim inn og tok Norges andre seier for dagen under sesongåpningen i IBU-Cupen i Idre. 

Endre Strømsheim vant sprinten, som var åpningsdistansen i IBU-Cupen i Idre. At han berget seieren til tross for to bom takker han smøreteamet for. 

– Det var første renn for sesongen, så det er jo alltid litt ekstra nerver. Jeg gikk hardt på den første runden og merket at skiene var veldig bra. Så takk til gutta i smørebua for det. Siden jeg bommet en gang på liggende og en gang på stående, så tenkte jeg at hvis jeg pusher skikkelig på nå, så kan jeg kanskje klare pallen, men så holdt det til seier likevel, sier Strømsheim til IBU etter seieren. 

– To bom er normalt ikke bra nok til å vinne, men jeg hadde veldig gode ski og jeg er i god form, så jeg er veldig fornøyd i dag, sier han.

Mats Øverby gikk inn til en sterk andreplass og sikret dobbelt norsk på pallen på åpningsrennet i IBU-Cupen. 

I tillegg kom Martin Uldal på femteplass, og dermed var det tre norske blant de topp fem.

Tidligere i dag tok Marthe Kråkstad Johansen seieren på damenes sprint under sesongåpningen i IBU-Cupen i Idre. 

Dette er Norges tropp til IBU-Cupen i Idre

Topp 3 menn, sprint
1. Endre Strømsheim, Norge, 26:09.7
2. Mats Øverby, Norge, +8.2
3. Philipp Horn, Tyskland, +18.0

Fullstendige resultater

Sesongåpningen i IBU-Cupen arrangeres i Idre fra 29. november til 4. desember. I morgen fortsetter IBU-Cupen i Idre med jaktstart for både kvinner og menn. 

Verdenscuper og mesterskap i langrenn, langløp og skiskyting på TV: Hvilke kanaler sender hva? Langrenn.com har oversikten på TV-vinteren. Alt av detaljer, startlister og resultater finner du i vår søkbare seksjon for terminlister og resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Bryter med landslaget: – Jeg er svært misfornøyd

    by Ingeborg Scheve
    17.06.2026
  • Aasne Skrede (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oberhof (GER).
    1

    Tvinges til karrierepause på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    OL-helten rett inn i toppstilling

    by Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026

FlerE artikler

  • Påmelding åpner snart for BAD GASTEIN CLASSICS og BAD GASTEIN Vertical City Sprint

    Påmeldingen til BAD GASTEIN CLASSICS, et Ski Classics Challengers-arrangement, og BAD GASTEIN Vertical City Sprint åpner lørdag 27. juni.
    av Leandro Lutz
    25.06.2026
  • Slovakias damestjerner legger opp foran neste sesong

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.06.2026
  • Disse løper neste verdenscup for Norge

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.06.2026
  • Bare to menn slo Heidi Weng – i «feil idrett»

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Langrennstalent fikk sjokkbeskjed: Nå skal han sykle Tour de France

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026