Kvestet på rulleski i november, inn på topp 20 i sesongdebuten

av Ingeborg Scheve • 07.01.2025
Thomas Gifstad - Treningsøkt 2024
Rulleskiulykken i november kunne vært kroken på døra for skikarrieren, gikk rett inn blant de topp 20 i sesongdebuten i helga.

Rulleskiulykken i november kunne vært kroken på døra for skikarrieren, gikk rett inn blant de topp 20 i sesongdebuten i helga.

32-åringen fra Rustad lå an til karrierens beste sesongoppkjøring, men fikk livet snudd på hodet da han krasjet på rulleski i starten av november. Brudd i ansiktet, kraftig hjernerystelse, en skulder ute av ledd og en grovt forstuet tommel ble fasiten.

Se også: Fikk syrlig stikk fra NRK-eksperten midt i sendingen

Suksess i sesongdebuten
To måneder senere er han fortsatt sjukemeldt, men på lørdag sesongdebuterte Thomas Gifstad i Budorrennet, som er første løp i den norske langløpscupen. 

Der gikk han i mål til 18.plass, like bak rekruttlandslagsløperen Edvard Sandvik. Sandvik var på pallen i Gåsburennet i romjula, bare sekunder bak elitelandslagsveteranen Håvard Solås Taugbøl

Det til tross for at Gifstad forteller at følelsen var alt annet en å juble for. 

– Det var lite trøkk i kroppen, og dagen etter er hodet tungt igjen, sier han til Langrenn.com etter bragden. 

Se også: Andreas Nygaard spurtet hjem Budorrennet

Vanskelig å planlegge
Etter at 32-åringen la opp på elitenivå i april, la om treningen radikalt og egentlig bare har trent for moroskyld, har han nemlig fått et monsterløft både fysisk og mentalt. Han lå an til å komme til sesongåpningen i sitt livs form, og han gledet seg mer til sesongen enn på mange år. Derfor var skuffelsen stor da ulykken rammet. 

Les mer: 
La opp april: Har aldri prestert bedre

– Jeg mistet vel to måneder med trening etter ulykken. Men de siste tre ukene har jeg trent gradvis mer, og den siste uka før Budorrennet synes jeg treningen har gått bra, sier Gifstad etter sesongdebuten i helga. 

Han har måttet prøve seg fram med hva kroppen tåler, både når det gjelder jobb og trening. Det viser seg å være et bevegelig mål. 

– Trening har generelt gått ganske bra den siste måneden, men prøver jeg å jobbe mye på PC’en eller er for sosial, koster det mye mer, og jeg er ofte sliten i etterkant, forklarer Gifstad. 

Det er ikke ulikt det andre utøvere har erfart etter liknende hodeskader. Heidi Weng slet i flere år etter at hun pådro seg hjernerystelse da hun falt på isen like før NM del 2 i 2022. Det er ikke før denne sesongen at landslagsveteranen virkelig føler at senskadene slipper. 

Se også: – Jeg trodde alt var over, så kom vendepunktet

Den tidligere Ski Classics-proffen håper nå på stigende kurve framover mot vinterens store mål senere i sesongen høydepunkt.

– Jeg håper og tror på god form til Vasaloppet i mars. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Har aldri vært bedre – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    21.04.2026
  • 1

    Ulvang sikrer seg norsk superstjerne

    by Maja Eriksson og Ingeborg Scheve
    02.05.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • Guro Jordheim 2025
    1

    Langrennsprofil døde i snøskredet i Hemsedal

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2026

FlerE artikler

  • Ingen vet hvem som skal sende Ski-VM: – Litt stressa nå

    Åtte måneder før VM i Falun er det musestille om hvem som får TV-rettighetene til mesterskapet, både i Norge og Sverige.
    av Langrenn.com
    28.05.2026
  • En måned etter ulykken: Nå kan hun endelig spise og smile igjen

    av Ingeborg Scheve
    28.05.2026
  • Norsk damestjerne røk ut – se KO-finalene live her

    av Kjell-Erik Kristiansen
    28.05.2026
  • Rulleskiguiden 2026

    av Langrenn.com
    28.05.2026
  • Verdensmesteren valgte bort forbundslaget

    av Ingeborg Scheve
    27.05.2026