Dette er samlingsplanen til de norske landslagene

av Ingeborg Scheve • 30.08.2022
De norske landslagene for menn og kvinner elite legger opp til tre samlinger hver inn mot sesongstart på Beitostølen i november. Slik er samlingsopplegget.

Alle de norske landslagene for menn og kvinner elite har lagt opp til tre samlinger innen sesongstarten på Beitostølen i november. Men alle lagene kjører ulike opplegg. 

Damelandslaget er det eneste av elitelandslagene som kjører høydesamlinger i år. Den første av disse startet i dag, og går i Livigno i Nord-Italia. 

Verken distanselandslaget eller sprintlandslaget til gutta har noen høydesamlinger denne sesongen. Disstanselandslaget holder seg utelukkende i Norge, og kjører to samlinger på Sjusjøen.   

Kvinner elite
Dette er samlingsplanen til damelandslaget denne høsten. 

Livigno, Italia: 30. august til midt i september 
Mosetertoppen, Hafjell: 28.september til 2.oktober 
Oslo: 10. til 13. oktober 
Livigno, Italia: 20. oktober til 4.november 


Begge høydesamlingene går imidlertid uten Helene Fossesholm. 21-åringen jobber fortsatt med å finne tilbake til formen etter smellen hun gikk på i vinter, og som gjorde at hun måtte avslutte rennsesongen allerede etter OL i februar. Problemene var delvis relatert til høydesamlingen i fjor høst, og dette er en medvirkende årsak til at Fossesholm velger å droppe høydeopphold i år. 

Menn elite distanse
Herrenes distanselandslag kjører utelukkende samlinger i Norge inn mot sesongstart i år. 

Sjusjøen: 5. til 10.september 
Oslo: 26. september til 1.oktober 
Sjusjøen: 3. til 8. november 

Menn elite sprint
Mens distanselandslaget trygt kan legge vekk passet fram til sesongen, skal sprintlandslaget på to utenlandssamlinger i høst. De reiser imidlertid ikke langt: Den første går i Sverige, den andre i Finland. 

Mellom de to utenlandssamlingene er det lagt inn en samling i Norge, på landslagstrener Arild Monsens hjemmebane i Molde. 

Torsby, Sverige: 8. til 13. september 
Molde: 25. til 30. september 
Muonio, Finland: 4. til 12. november 

Uten Klæbo
Johannes Høsflot Klæbo kjører som kjent sitt eget opplegg, med blant annet flere planlagte høydeopphold før sesongstarten på Beitostølen i november. Han vil derfor ikke delta på samlingene til de norske landslagene. 

25-åringen reiste på det første av sine høydeopphold på søndag. Det er på tre uker og gjennomføres i Park City i Utah i USA.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Mistet sesongen – fant kjærligheten

    For et år siden på denne tiden vant hun Summit2Senja etter først å ha vunnet Birken. I vinter mistet hun så å si hele sesongen med utmattelsessyndrom. Men i stedet fant hun kjærligheten. Etter en helt usannsynlig historie.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.03.2025
  • Takker av kongene: De beste Bø-minnene

    av Ingeborg Scheve
    24.03.2025
  • Sponser VM-stjernene med millionbeløp

    av Ingeborg Scheve
    24.03.2025
  • Tre profiler kan være på vei ut av landslaget

    av Ingeborg Scheve
    24.03.2025
  • Millionene triller inn for Klæbo: Se hva skistjernene tjente i premiepenger

    av Ingeborg Scheve
    24.03.2025