Her knuser Tønseth hele feltet

av Ingeborg Scheve • 21.06.2023
Prestisjeoppgjør på 3000m i Fredrikstad.
SE VIDEO: Her knuser Didrik Tønseth både landslagskollegaene og skiskyttereliten under prestisjeoppgjøret i Fredrikstad.

SE VIDEO: Her knuser Didrik Tønseth både landslagskollegaene og skiskyttereliten under prestisjeoppgjøret i Fredrikstad.

Langrennsgutta knuste skiskytterne da langrennslandslaget nylig utfordret skiskytterlandslaget til prestisjeoppgjør i Fredrikstad. 

Seieren var det landslagets løpekonge som sikret seg, og det med solid margin. Didrik Tønseth var i en egen klasse på 3000-meteren: Til tross for hetebølgen, løp 32-åringen fra Byåsen IL fra resten av feltet på første runde og klokket inn til ny pers og klart beste tid: 8:22.93. 

– Ny pers, ikke minst. Seieren den visste jeg nesten på forhånd, sier Tønseth etter målgang. 

Didrik Tønseth er forøvrig den av landslagsutøverne som løper mest, og som har habile resultater å vise til også i løping. Han er blant annet Norgesmester i terrengløp fra 2018 og tok sølv i terreng-NM 2019. Samme år løp Tønseth også EM i terrengløp. Der kom han på 25. plass

Les også: 
Didrik Tønseth: – Løping i myr er oppskrytt

Knuste skiskytterne
Bak Tønseth slåss fem andre langrennsløpere og to skiskyttere om resten av pallen. Det var Harald Østberg Amundsen som var nærmest. Han tok andreplassen, og hadde en grei luke ned til Pål Golberg som sikret seg den siste pallplassen.

Skiskytterne Vetle Sjåstad Christiansen og Filip Fjeld Andersen ble grundig slått, selv om det var snakk om foto finish mellom Christiansen og Sjur Røthe om sjette og sjuendeplass.

– Det er alltid viktig å slå skiskytterne. Selv om det ikke er dette vi holder på med mest, så er det prestisje, sier Simen Hegstad Krüger, som kom på fjerdeplass. 

SE VIDEO FRA LØPET HER

Topp 3, 3000 meter (uoffisielt)
1. Didrik Tønseth, Byåsen IL, 8:22.93
2. Harald Østberg Amundsen, Asker SK
3. Pål Golberg, Gol IL

I forkant av prestisjeoppgjøret hadde hovedtrener for langrennslandslaget Eirik Myhr Nossum skremt utøverne sine med en brutal straff om skiskytterne skulle vinne: Han truet med en ekstra samlingsuke. 

Interessert i trening? Her har vi samlet stoff om trening, treningstips, trender og forskning

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Raser etter stafetten i Oberhof: – Burde vært disket!

    by Ingeborg Scheve
    12.01.2026
  • 1

    Trakk seg fra NM og la opp direkte

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2026
  • 1

    Ny sjokkbeskjed: Bryter totalt med landslaget

    by Ingeborg Scheve
    30.03.2026
  • 1

    Bekrefter ryktene: Nå bryter han tausheten om Norge-exiten

    by Ingeborg Scheve
    22.03.2026
  • 1

    Legger opp etter karrierens beste sesong

    by Ingeborg Scheve
    08.04.2026

FlerE artikler

  • Den halvnorske JVM-vinneren rett inn på A-landslaget

    19-åringen fra Bærum vant junior-VM i vinter og kom hjem med tre medaljer fra mesterskapet i tyske Arber. Men supertalentet har valgt å gå for Sverige siden han er halvt svensk. Nå går han rett inn på det svenske A-landslaget i skiskyting foran sesongen 2026/2027.
    av Kjell-Erik Kristiansen og Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Svensk stjerne forlater Lager 157 Ski Team etter to år

    av Maja Eriksson/langrenn.com
    28.04.2026
  • Millionsmellen for Ski-VM betydelig verre enn ventet

    av Langrenn.com
    27.04.2026
  • Tidligere norgesmester på ski fraktet med ambulansefly til Norge

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026
  • Har fått reaksjoner: – Angrer ingenting

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026