Bolshunov og Stepanova på Ukrainas verstingliste

av Ingeborg Scheve • 07.12.2022
Ukraina svartelister russiske idrettsutøvere, inkludert Alexander Bolshunov og Veronika Stepanova: ber om at det innføres personlige sanksjoner mot utøvere som støtter krigen i Ukraina.

Ukraina svartelister russiske idrettsutøvere, inkludert Alexander Bolshunov og Veronika Stepanova: ber om at det innføres personlige sanksjoner mot utøvere som støtter krigen i Ukraina.

Et ukrainsk utvalg er i gang med å sette opp en verstingliste over Putin-støttende idrettsutøvere de mener det bør iverksettes personlige sanksjoner mot, mener at kollektiv utestengelse ikke rammer hardt nok. 

På denne lista er det 56 navn, derav fem langrennsløpere, en langrennstrener og to skiskyttere, inkludert Alexander Bolshunov og Veronika Stepanova. 

– Ukraina vil insistere på at det blir innført sportslige sanksjoner helt til den siste soldaten har forlatt Donetsk, Luhansk, Krym, Mariupol og Berdjansk, skriver politiker og tidligere verdensmester i tresteg Olha Saladukha i en kommentar i den ukrainske avisa Pravda.

Både det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS) og det internasjonale skiskytterforbundet (IBU) har utestengt utøvere fra Russland og Belarus fra internasjonale konkurranser på ubestemt tid. Men Saladukha vil gå lenger når det gjelder utøvere som aktivt støtter krigen. 

Vil ha personlige sanksjoner
Saladukha sitter i en arbeidsgruppe som jobber med å sette opp en oversikt over idrettsutøvere de mener aktivt støtter krigen til president Vladimir Putin. 

Hun tror ikke anbefalingene fra den internasjonale olympiske komité om ikke å slippe til utøvere fra Russland og Belarus er nok, men vil ha personlige sanksjoner mot spesifikke utøvere. Det mener hun både vil ramme de utøverne som står på lista, og avskrekke andre fra å følge deres eksempel. 

– Personlige sanksjoner ville vært en seriøs advarsel til russiske og belarusiske utøvere som ennå ikke har støttet krigen, sier Saladukha til NRK

Les også: 
Bolshunovs trener: – Idrett er ekstremt viktig i Russland. De treffer oss der det smerter mest

Foreløpig er det 56 navn på Ukrainas svarteliste over «putinistiske» idrettsutøvere. Av disse er det to skiskyttere, fem langrennsløpere og en langrennstrener. 

Blant de fem langrennsløperne er Alexander Bolshunov. Han står på lista for sin deltakelse i arrangementet i Moskva i mars der annekteringen av Krym ble markert. Der deltok også Veronika Stepanova, Alexey Chervotkin, Denis Spitsov. Alle disse har tatt et klart standpunkt i krigen, og står på lista med oppføringen «deltok i massearrangement rettet mot å rettferdiggjøre Russlands krigføring mot Ukraina».  

Tidligere OL-vinner Alexander Legkov og Stepanovas trener står på lista for «offentlig å ha støttet angrepet mot Ukraina»

Langrennsløpere
Alexander Bolshunov
Alexey Chervotkin
Veronika Stepanova
Denis Spitsov
Jegor Sorin, trener
Alexander LegkovSkiskyttere
Anton Shipulin
Sergey Tchepikov

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Raser etter stafetten i Oberhof: – Burde vært disket!

    by Ingeborg Scheve
    12.01.2026
  • 1

    Trakk seg fra NM og la opp direkte

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2026
  • 1

    Ny sjokkbeskjed: Bryter totalt med landslaget

    by Ingeborg Scheve
    30.03.2026
  • 1

    Bekrefter ryktene: Nå bryter han tausheten om Norge-exiten

    by Ingeborg Scheve
    22.03.2026
  • 1

    Legger opp etter karrierens beste sesong

    by Ingeborg Scheve
    08.04.2026

FlerE artikler

  • Tyrving fikk plutselig en verdenscupvinner i klubben

    Hun sendte en e-post og lurte på om hun fikk løpe for Bærumsklubben. Lite visste man da at det var en kommende verdenscupvinner. For i helgen slo danske Hedvig Valbjørn Gydesen til med en sensasjonsseier i knockoutsprinten i Locarno.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    28.04.2026
  • Aukland: – Ingen tør å trosse dem hvis de ikke heter Klæbo

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Den halvnorske JVM-vinneren rett inn på A-landslaget

    av Kjell-Erik Kristiansen og Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Svensk stjerne forlater Lager 157 Ski Team etter to år

    av Maja Eriksson/langrenn.com
    28.04.2026
  • Millionsmellen for Ski-VM betydelig verre enn ventet

    av Langrenn.com
    27.04.2026