Slik får du maks ut av trening på stakemaskin

av Ingeborg Scheve • 06.10.2022
trening med SkiErg Stakemaskin
Det er etter hvert mange som har begynt å bruke stakemaskin i treningsarbeidet. Langrenn.com gir det fire effektive økter som gjør det enda bedre forberedt til sesongen.

Det er etter hvert mange som har begynt å bruke stakemaskin i treningsarbeidet. Langrenn.com gir det fire effektive økter som gjør det enda bedre forberedt til sesongen.

Stakmaskin som SkiErg er etterhvert blitt et vanlig og populært treningsredskap både på treningssentre og treningsrom hjemme. Her får du fire effektive økter som gjør det enda bedre forberedt til sesongen.  

Stakemaskiner kan brukes til en rekke ulike økter, og har blitt en viktig del av sesongoppkjøringen både for eliteløpere og ambisiøse amatører. 

Å trene i stakemaskin er en utmerket måte å få trent spesifikt i barmarksesongen. Men mange bruker stakemaskinen bare når det er dårlig vær ute. Men ifølge Veillo Sinisalo på Finnrowing er det å kunne trene spesifikt innendørs i dårlig vær bare en av fordelene med stakemaskiner som for eksempel SkiErg. 

– SkiErg’en er et ekstremt godt treningsverktøy dersom du for eksempel skal kjøre en hard intervalløkt med svært høy frekvens på dragene. Det kan ofte være vanskelig å få til på rulleski, spesielt på staking, sier han, og fortsetter: 

– For de som har behov for å bygge styrke i overkroppen, kan man kjøre spesifikk styrke på SkiErg’en. Da velger du imidlertid tyngre motstand og holder lavere frekvens på dragene. 

Sinisalo tipser også om at stakmaskinen også kan brukes til oppvarming i forkant av annen styrketrening. 

– Man tror ofte at man ikke aktiverer beina i noen særlig grad på stakemaskiner. Men du får faktisk samme pumpebevegelsene på beina når du buker SkiErg som du gjør ute på ski. Så det å legge inn en stund på SkiErg før styrkeøkta, vil dermed gi god generell oppvarming, sier Sinsalo, og forklarer videre: 

– SkiErg-bevegelsen er også en god og funksjonell øvelse for skrivebordslitere. Bevegelsen involverer både armer og bein og drar godt i magemusklene, men samtidig må man også strekke seg oppover i hver stakesyklus. Det er en god øvelse for ryggen. 

Interessert i trening? Her har vi samlet stoff om trening, treningstips, trender og forskning

Dette er Fire effektive SkiErg-økter
1. Tabata-intervaller: 20 sekunder «all out», 10 sekunder hvile. Fortsett denne rotasjonen i 10 minuter.

2. Hurtighetstrening: 10 sekunder på maksimal hastighet, rask frekvens. Denne øvelsen forbedrer muskeltilpasningen, noe som gjør den til en svært nyttig økt for mosjonister. 

3. Lange intervaller: Lange drag på terskelintensitet, 8-10 minuters intervall.

4. Langkjøring med fokus på utholdenhet: viktig for å lære seg til å styre belastningen og ha kontroll på pulsen. Du kan justere farten etter innsatsen, og dersom du vil gjøre denne økta mer krevende, kan du kjøre den stående på et balansebrett.  

Sugen på flere forslag til barmarkstrening? Langrenn.com gir det landslags- og eliteløpernes beste økter på barmark. 

Favorittøkter på barmark: 
Didrik Tønseth: – Løping i myr er oppskrytt 
Elena Rise Johnsen: – Jeg elsker barmarkstrening 
Martin Kirkeberg Mørk: – Man løper best uten staver
Hedda Østberg Amundsen: Halvannen time hurtighet på rulleski
Thomas Helland Larsen: Teknikk i høy fart
Emil Iversen: De seigeste elghufsintervallene
Marit Bjørgen: Elghufsintervaller med ulik draglengde

Artikkelen er laget i samarbeid med vår finske nyhetsportal Maastohiihto.com

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Smadrer O2-rekorden til Bjørn Dæhlie

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Nå har Klæbo-knuseren sitt eget brød

    by Ingeborg Scheve
    02.05.2026
  • 1

    OL-medaljen startet her – nå leter Aukland etter neste stjerne

    by Langrenn.com
    05.05.2026
  • Gina Del Rio (AND) - Cross-Country summer training, Font-Romeu (FRA).
    1

    Tre grep for tryggere rulleskitrening

    by Ingeborg Scheve
    11.05.2026
  • Johan-Olav Botn (NOR) - IBU World Cup Biathlon, pursuit men, Annecy-Le Grand Bornand (FRA).
    1

    – Hadde jeg trent som Johannes Thingnes Bø, hadde jeg vært nummer 30 i Norgescupen

    by Ingeborg Scheve
    07.01.2026

FlerE artikler

  • Henter inn enda en ny trener til skiskytterlandslaget

    Doktorgradsforsker blir landslagstrener – skal hjelpe skiskytterne med å trene smartere.
    av Ingeborg Scheve
    29.05.2026
  • Hjelp oss å bli bedre – få en måned gratis medlemskap

    av Langrenn.com
    29.05.2026
  • Bedre sjanse for Kasper på i dag? Se det live her

    av Kjell-Erik Kristiansen
    29.05.2026
  • Full krig i landslaget: Suksesstrener sier opp i protest

    av Ingeborg Scheve
    29.05.2026
  • Historie, nåtid og trender – rulleskienes utvikling og framtid

    av Langrenn.com
    29.05.2026